Skip to content
Question paper

Mathematical Literacy Grade 11 IEB June 2019 Question Paper

IEB Grade 11 Mathematical Literacy question paper from the June 2019, 12 pages. Read online or get the free PDF download, memo linked when available.

Publisher: IEB

Subject: Mathematical LiteracyGrade 11201912 pages
Download

Loading document…

Loading document…

Document textSearch extracted text and jump to a page.
Downloaded from hlayiso.com TEACHERS WITHOUT BORDERS PROGRAMME BROUGHT TO YOU BY With grateful thanks to our associate partners, The National Department of Basic Education, The Independent Examinations Board, Siyavula Education, Smarticks, Noteshare, Lemonlicious, datacentrix, and most of all, to the schools and teachers from both the public and private education sectors who as founder contributors, have lent content to the Teachers without Borders programme, for the benefit of all South Africa's learners. In Bill Gates words, at the Mandela Day ‘Living Together’ address: “Maintaining the quality of this country’s higher education system while expanding access to more students will not be easy. But it’s critical to South Africa’s future” – working together, we can help achieve this." Contributing schools to date: Clifton School Milnerton High Rustenburg Girls’ High St Peter's Durban Girls' Northwood High St Anne's DC St Stithians Fairmont High Roedean St John's DSG Wynberg Boys' High Herzlia High Rondebosch Boys’ St Mary's DSG Kloof Wynberg Secondary
Downloaded from hlayiso.com MATHEMATICAL LITERACY GRADE 11 JUNE 2019 Time: 2 hours Total: 100 Marks PLEASE READ THE FOLLOWING INSTRUCTIONS CAREFULLY 1. This paper consists of:  A question paper of 11 pages with five questions.  Addendum A & B  Appendix A & B on Answer Sheet 2. Check that your question paper is complete. 3. Answer ALL the questions. 4. Number the answers exactly as the questions are numbered. 5. It is strongly suggested that all working details be shown. 6. Units of measurement must be included where applicable. 7. Where necessary, round off all answers to two decimal places, unless stated otherwise OR where the context requires rounding up or down. 8. Approved non-programmable calculators may be used. 9. It is in your own interest to write legibly and present your work neatly.
Downloaded from hlayiso.com Page 2 of 11 Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 Question 1 1.1 Sipho is interested in the fast food industry and does some research regarding certain foods. Use the information given in Addendum A to answer the questions that follow: 1.1.1 Calculate the total number of kilojoules (kJ) consumed in a high kJ day? (2) 1.1.2 Using your answer in 1.1.1, calculate the percentage decrease from a high kJ day to an average kJ day. Give your answer to the nearest percent. (3) 1.1.3 If 1 calorie = 4,2 kJ, calculate how many calories are in one chocolate bar. Give your answer to the nearest calorie. (2) 1.2 Sipho and his friends decide to go to McDonald’s for lunch. Below is their till slip. Study the till slip and answer the questions that follow. 2063 McDonald's South Africa Restaurant #1970376 Mall at Carnival www.mcdonalds.co.za Tel: 011 915 7639 Crew ID 31 NTINTILLI Z. TAX INVOICE ORD #63 REG #20 – 02/05/2018 16:57:56 QTY ITEM TOTAL 1 Cajun Chicken 30.00 1 Cheeseburger 49.50 1 Ketchup 0.00 1 Chicken Burger 32.00 Subtotal 111.50 Take-out Total (incl VAT) 111.50 Cash Tendered 200.00 Change 88.50 TOTAL INCLUDES VAT OF 14% 13.70 1.2.1 Show how the R13,70 for VAT was calculated? (3) 1.2.2 The order takes exactly 13 minutes and 30 seconds to complete. What time will the order be ready? (3) [13] Question 2
Downloaded from hlayiso.com Page 3 of 11 Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 2.1 McDonald’s serves a mixed berry and almond polenta cake that is baked in espresso cups. They use the recipe below to make the cake. Mixed Berry and Almond Polenta Cake Makes 15 espresso cups Ingredients 6 eggs separated (keep the yolks for mayonnaise or scrambled egg) 140 g butter 140 g castor sugar 140 g ground almonds 250 g fat-free cottage cheese 75 g mixed frozen berries 25 g polenta Bake at 356 °F until light brown, 30 to 40 minutes. 2.1 Express the baking temperature of 356 °F in °C. Use the formula: °C = (°F – 32°) ÷ 1,8 (2) 2.2 Fat-free cottage cheese is sold in quantities of 125 g at R8,99. Calculate the cost of the fat-free cottage cheese required in the recipe. (2) 2.3 Give, in simplest form, the ratio of polenta : mixed frozen berries. (2) 2.4 An empty espresso cup weighs 116 g. McDonald’s uses an espresso cup to weigh the correct amount of castor sugar required in the recipe. Write down the reading on the kitchen scale when the correct amount of castor sugar is placed in the espresso cup. (2) 2.5 They place the cakes in the oven at 14:40 and take the cakes out of the oven after 35 minutes. Determine the time at which they took the cakes out of the oven. (2) 2.6 Given that 1 kg = 2,2 lb (pounds), express the amount of ground almonds required in the recipe in pounds. (2) 2.7 How many grams of mixed frozen berries are required to make 20 espresso cups of mixed berry and almond polenta cake. (2) [14]
Downloaded from hlayiso.com Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 Page 4 of 11 Question 3 Sipho wants to buy a food franchise. A franchise is an arrangement made with a specific company to sell that company's products in a particular area using that company's name. Sipho finds an interesting article on www.businesstech.co.za that provides him with valuable information. This article was written on 26 May 2015. Franchising costs range from R500 000 for a brand like Chesa Nyama, to as much as R6 million for a global giant like McDonald's (all excluding VAT). Franchise set-up fees often include location, renovation and facility costs, with franchisees then paying an additional "joining fee" and monthly payments to the brand owner. Franchise fees can hit as high as R185 000 for a Nando's franchise or even R540 000 ($45 000) for McDonald's, while monthly royalty and marketing payments range between a combined 4% and 12% of net income. South Africa's biggest food chain, KFC, with 771 stores across the country, carries the second highest start-up costs at R5,5 million. 3.1 Calculate how much more money Sipho would need to open a McDonald's store rather than a Chesa Nyama. (3) 3.2 A McDonald's franchise costs R6 million excluding VAT. Determine the price of a McDonald's franchise including 14% VAT. (2) 3.3 If the cost of a McDonald's franchise increases by 4,6% every year due to inflation, calculate what a franchise would cost in 2018. Complete Appendix A in the Answer Sheet. (4) 3.4 If each KFC store made a profitable income of R136 400 per month, determine what the total profitable income for 2015 was throughout South Africa. (3) 3.5 If McDonald's charges the minimum franchise fee for royalty and marketing, what percentage will they charge the franchisee? (2) 3.6 Using your answer in 3.5, calculate how much that franchisee have to pay the franchiser if its net income was R8 000 000? (2)
Downloaded from hlayiso.com Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 Page 5 of 11 3.7 Sipho finds an income statement for a McDonald's franchise in the United States of America. INCOME STATEMENT Profit and Loss account for McDonald's Franchise Owner: Pete McIntosh Sales $89,000 Cost of Goods Sold $10,600 NET INCOME $78,400 Less expenses Wages $10,000 Rent $12,000 Insurance $1,000 Vehicles $5,000 Telephones $3,000 Utilities $5,000 $36,000 NET PROFIT A 3.7.1 Who is the owner of this store? (2) 3.7.2 State which expenses total to five thousand dollars. (2) 3.7.3 Calculate the value of A. (2) 3.7.4 Calculate the profit margin. Profit Profit margin = percentage profit =  100 (3) Income [25]
Downloaded from hlayiso.com Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 Page 6 of 11 Question 4 4.1 Sipho’s brother has started a small business manufacturing teapots. He has opened up a small factory with two employees and some machinery. • Each teapot costs R12 to manufacture. • Fixed costs for running the teapot factory are R6 256 per month. • He plans to sell each teapot for R80. 4.1.1 Write an expression for the total revenue that will come from producing x teapots. (2) 4.1.2 Write an expression for the total monthly costs for the factory if x teapots are produced. (2) 4.2 Use the table below to answer the questions: Teapots 20 40 60 80 100 120 140 produced Cost (a) (b) R6 976 R7 216 R7 456 R7 696 R7 936 Revenue R1 600 R3 200 R4 800 R6 400 R8 000 R9 600 R11 200 4.2.1 Solve for (a) and (b) in the table above. (2) 4.2.2 What is the profit per teapot? (ignore fixed costs) (2) 4.2.3 Approximately how many teapots would have to be produced in order to break even? (3) 4.2.4 Use the table above, and Appendix B on the Answer Sheet, to draw a graph on of cost and revenue for the month against the number of teapots produced. Label the break-even point. (4)
Downloaded from hlayiso.com Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 Page 7 of 11 4.3 Below is the electricity tariffs schedule for 2018–2019 that Sipho will need to consider. Study the table given below and answer the questions that follow. The following charges will be payable: Fixed charge (rand/month) NOTE: A fixed amount is charged to all customers once a month per point of supply, whether electricity is consumed or not. Credit metering VAT exclusive Prepayment metering VAT exclusive R34,64 R10,00 Energy charge (R/kWh) VAT exclusive: R1,82 VAT exclusive: R1,82 4.3.1 Calculate the electricity bill including VAT (15%), if his business uses an average of 12 425 kWh per month on the credit-metering basis. (5) 4.3.2 If the electricity consumption is displayed on the internet, on request of the customer, an additional monthly amount is charged: VAT inclusive R174,23 Determine his total monthly electricity bill if he has requested to receive his electricity consumption displayed on the internet. Round off to the nearest rand. (2) [22] Question 5 5.1 Sipho is flying from the United Kingdom (UK) to Las Vegas, USA, to do some market research for McDonald’s. He will travel by air from London Heathrow Airport (LHR) to The flight distance between the two airports is 5 222,086 miles. Sipho’s flight departed from LHR to LAS at 17:14. When he arrived at LAS the next day, the time in LHR was 04:11. Conversion table: 1 Mile = 1,609 km McCarran International Airport (LAS). 1 knot = 1,852 km/h Calculate the average speed, in knots, at which the aircraft travelled. The conversion table and the following formula may be used:
Downloaded from hlayiso.com Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 Page 8 of 11 Distance(km) Speed(km/h )  (6) time(hrs) 5.2 Once in Las Vegas, Sipho decided to do some site seeing. Use the map in Addendum B to answer the questions that follow: 5.2.1 In which general direction would Sipho be walking if he goes from Firefighters Memorial park to Rainbow family park? (2) 5.2.2 Use the red dots on the map to give directions that Sipho can use to walk from Firefighters Memorial park, to Rainbow family park. Indicate your route on the map. (5) 5.2.3 Use the scale given on the map to calculate the perimeter of Rainbow family park. Give your answer to the nearest meter. (5) 5.3 Sipho is considering hiking through the Grand Canyon. Use the elevation map below to answer the questions. 5.3.1 If 1 foot = 30,48 cm, calculate the height above sea level where he would spend the second night. Give your answer in km to 2 decimal places. (2) 5.3.2 How far does Sipho still need to travel after the second night? (2) 5.3.3 Describe, using feet and miles, Sipho’s journey over the 4 days. (4) [26]
Downloaded from hlayiso.com Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 Page 9 of 11 Addendum A A
Downloaded from hlayiso.com Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 Page 10 of 11 N Addendum B
Downloaded from hlayiso.com Grade 11 Mathematical Literacy June 2019 Page 11 of 11 Answer Sheet Name: ………………………………………………... Appendix A 2015 2016 2017 2018 6 000 000 Appendix B Line graph showing cost and revenue for teapots produced 12000 11000 10000 9000 8000 Amount (Rands) 7000 6000 5000 4000 3000 2000 1000 0 0 20 40 60 80 100 120 140 Teapots produced Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)

Study this subject

Revise the topics in this paper, then practise them question by question.

More papers and memos for this grade and subject.