Mathematical
Literacy
NQF 3
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Skip to contentStudy guide View all
Mathematical Literacy Level 3 Module 12
Level 3 Mathematical Literacy study guide, 50 pages. Read online or get the free PDF download.
Subject: Mathematical LiteracyMultiple grades50 pages
Mathematical Literacy. Study guide, 50 pages. Read online or download the PDF.
- Subject
- Mathematical Literacy
- Grade
- Multiple grades
- Document type
- Study guide
- Curriculum
- TVET
- Pages
- 50
- File size
- 1.4 MB
Loading document…
Loading document…
1 of 50
Document textSearch extracted text and jump to a page.
Understanding tariff
systems
Module 12
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Overview
12.1 Comparing different telephone tariffs
12.2 Considerations when choosing a cell phone
and contract
12.3 Comparing different transport costs
12.4 Drawing and interpreting graphs
12.5 Municipal tariffs
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Comparing different telephone
tariffs
Unit 12.1
Communication is very important for any business.
A reliable phone service is required:
to contact clients and for for internet access for
clients to contact the emails and internet
business banking
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Comparing different telephone
tariffs
Unit 12.1
Two types of cell phone services exist:
Contract services Prepaid services
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227
Unit 12.1
Nomsa runs a home cleaning business. She needs to:
• have one business number that can be linked to business
cell phones when necessary
• stay in touch with each team of cleaners at all times
• give each team leader a cell phone so that she can
control her business by phone
• know that the cell phones will only be used for business
calls
• receive one invoice for all the
cell phones and for Internet use
She compares the two plans:
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
Service Provider A:
• A virtual landline number. You can divert clients’ calls to a
business cell phone.
• An email address
• One invoice for all business phones
• 4 business cell phone contracts for work teams at R129 per
month for 24 months with:
Monthly allocation of 100 free any-time any-network
minutes, 1 Gb of data and 100 SMSs
Out of bundle calls charged at a flat rate of R0,28 per call
• 1 business cell phone for Nomsa at R299 per month for 24
months. The contract offers:
Monthly allocation of 300 free any time any network
minutes, 3 Gb of data and 300 SMSs
Out of bundle calls charged at a flat rate of R0,28 per call
Out of bundle data charged at 8c per Mb.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
Service Provider B:
• A virtual landline number. You can divert clients’ calls to a
business cell phone.
• A call-free zone. Employees can call one another for free,
anywhere in the country.
• 4 business cell phone contracts for work teams at R99 per
month for 24 months with:
Monthly allocation of 1 Gb of data, free SMSs and instant
messaging, free itemized billing
Calls are charged at R0,69 per minute, with per second
billing
• 1 business cell phone for Nomsa at R399 per month for 24
months. The contract offers:
Monthly allocation of 10 Gb of data, free SMSs and instant
messaging, free itemised billing
Out of bundle calls are charged at R0,69 per minutes, with
per second billing
Out of bundle data charged at 29c per Mb.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
Case study questions – try to answer these questions in
your group, before looking at the solution.
1. What is the advantage of having one cell phone number
for all the cell phones in the business?
2. Do both plans suit Nomsa’s needs? Explain fully.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
1. The advantage is that clients’ calls can be diverted to
Nomsa’s cell phone when she is not in her office. When
she is unavailable, calls can be diverted to one of her
team members. Therefore, clients’ calls will always be
answered.
2. Yes, each service provider allows Nomsa to divert calls to
other business phones. She can control her business by
phone and would receive one invoice for all the business
phones.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
3. This is Nomsa’s business’s average phone usage for a
month:
• Each of the 4 teams makes 40 calls to Nomsa. The
average length of a call is 50 seconds.
• Each of the 4 teams makes 17 calls to clients. The
average length of a call is 1 minute 8 seconds
• Nomsa makes 160 calls to her work teams. The average
length of a call is 1 minute 15 seconds. These are calls
to the same service provider.
• Nomsa makes 110 calls to clients from her phone. The
average length of a call is 2 minutes. Assume that
these are calls to different service providers.
• The business uses 18,5 Gb of data per month.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
a) Calculate the cost of calls for one work team for
i. Service Provider A
ii. Service Provider B
b) Calculate the cost of Nomsa’s calls for
i. Service Provider A
ii. Service Provider B
c) Calculate the cost of data for the business for
i. Service Provider A
ii. Service Provider B
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
d) Use your calculations to complete the table below.
SERVICE PROVIDER A SERVICE PROVIDER B
Monthly contract costs
Total cost for 4 work
team calls to Nomsa and
clients
Nomsa’s calls to work
teams
Nomsa’s calls to clients
Business data costs
TOTAL COST
4. Which service provider would you recommend to
Nomsa? Give a reason for your answer
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
3. a)
i. Calls to Nomsa + calls to clients
= (40 calls × 50 secs) + (17 calls × 1 min 8 secs)
= 2 000 seconds + (17 x 68 secs)
= 2 000 + 1 156 secs = 3 156 secs
Number of call minutes = = 52,6 minutes
The contract provides 100 free minutes. There is no
charge for phone calls.
ii. Calls to Nomsa are free.
Calls to clients = 17 calls × 1 min 8 secs
= 1 156 seconds = = 19 minutes 16 seconds
Cost of calls to clients
= (19 × 0,69) + ( × 0,69)
= R13,11 + R0,18 = R13,29
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
b)
i. Nomsa gets 300 free minutes.
Calls to work teams = 1 min 15 secs = 1,25 minutes
1,25 mins × 160 = 200 minutes
There is no charge.
Calls to clients. Nomsa has 100 free minutes left.
Calls are 2 minutes long.
100 mins ÷ 2 minute calls = 50 calls at no charge.
She pays for 60 calls @ R0,28 per call
60 × R0,28 = R16,80
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
ii. Call free zone for employees. There is no charge for
calls to work teams.
110 calls × 2 mins × R0,69
= 220 mins × R0,69
= R151,80
c)
i. Nomsa gets 3 Gb of free data, but she uses 18,5 Gb.
Therefore she pays for 15,5 Gb of data
15,5 Gb × 1 000 = 15 500 Mb
15 500 × R0,08 = R1 240,00
ii. Nomsa gets 10 Gb of free data.
Therefore she pays for 8,5 Gb of data
8,5 Gb × 1000 = 8 500 Mb
8 500 × R0,29 = R2 465,00
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.1 page 227 continued ...
Unit 12.1
d) SERVICE PROVIDER A SERVICE PROVIDER B
(4 × R129) + (1 × 299) (4 × R99) + (1 × R399)
Monthly contract costs = R516 + R299 = R396 + R399
= R815,00 = R795,00
Total cost for 4 work
team calls to Nomsa and R0,00 R13,29
clients
Nomsa’s calls to work R0,00 R0,00
teams
Nomsa’s calls to clients R16,80 R151,80
Business data costs R1 240,00 R2 465,00
TOTAL COST R2 071,80 R3 425,09
4. Service provider A. The cost of calls and data for service
provider B are higher.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Exercise 12.1
Unit 12.1
Complete Exercise 12.1 on page 231 of your Student’s Book
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Considerations when choosing a
cell
Unit 12.2
phone and a contract
Not all purchases are based upon financial reasons.
The non-financial factors that influence our choices:
1 Brand loyalty
2 Functionality
3 Network coverage
4 Range of other products offered by the provider
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Exercise 12.2
Unit 12.2
Complete Exercise 12.2 on page 233 of your Student’s Book
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Comparing different transport
cost
Unit 12.3
• Transport in the business environment is usually very expensive.
• Before the choice is made a detailed comparison needs to be made.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.2 page 233
Unit 12.3
Mpho has to travel from Durban to Johannesburg for a job
interview process. The interview and assessment is
scheduled for 10:00 – 14:00.
• She needs to land in Johannesburg by 08:30.
• The earliest she can get to the airport in Johannesburg
after the meeting is 15:30.
• On her way back, she must be at the airport one hour
before departure.
She looks at flights on an Internet website.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.2 page 233 continued ...
Unit 12.3
All flights are 1h05m non-stop economy
Kul DUR 06:00–07:05 JNB R572 SA Air JNB 15:10–16:15 DUR R1 353
Air
Kul DUR 06:15–07:20 JNB R572 SA Air JNB 15:55–16:00 DUR R1 284
Air
Mardi DUR 06:15–07:20 JNB R699 Mardi JNB 16:00–17:10 DUR R704
SA Air DUR 06:15–07:20 JNB R1 377 BritAir JNB 15:10–16:15 DUR R834
Brit DUR 06:30–07:35 JNB R566 BritAir JNB 16:15–17:20 DUR R834
Air
SA Air DUR 06:30–07:35 JNB R651 SA Air JNB 16:45–17:50 DUR R1 353
SA Air DUR 07:00–08:05 JNB R822 KulAir JNB 16:55–18:00 DUR R572
SA DUR 07:40–08:45 JNB R651 Mar JNB 17:15–18:20 R704
Air di DUR
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.2 page 233 continued ...
Unit 12.3
1. What is the cheapest combination of flights that would
suit Mpho?
2. Another option is for Mpho to travel by bus.
Bus schedule 1:
1. Depart Durban, Thursday, May 3 2018 to Johannesburg
Route: Dbn – Ladysmith – Jhb – Pta
Depart 11:30 Duration 8 hours, 50 minutes Arrive 20:20
Available Seats: 28; from R250,00 OR
2. Depart Durban, Thursday May 3 2018 to Johannesburg
Route: Durban – Newcastle – Jhb – Pta
Depart 21:00 Duration 9 hours, 15 mins Arrive 06:15
Available Seats: 22, from R320,00 OR
3. Depart Durban, Friday May 4 2018 to Johannesburg
Route Durban – Howick – Jhb – Pta
Depart 08:00 Duration 7 hours, 50 minutes Arrive 15:50
Available Seats 16, from R360,00
https://www.greyhound.co.za/booking-process-continued/#
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.2 page 233 continued ...
Unit 12.3
Bus schedule 2:
1. Return Johannesburg, Saturday, May 5 2018 to Durban
Route Pta - Jhb – Howick - Dbn
Depart 11:10 Duration 8 hours, 0 minutes Arrive 19:10
Available Seats: 20, from R 240.00
2. Return Johannesburg, Saturday, May 5 2018 to Durban
Route Pta - Jhb – Vereeniging - Durban
Depart 08:30 Duration 7 hours, 55 minutes Arrive 16:25
Available Seats: 29, from R 385.00
3. Return Johannesburg, Friday, May 4 2018 to Durban
Route Pta - Jhb – Bloemfontein - Durban
Depart 16:20 Duration 13 hours, 20 minutes Arrive 05:40
Available Seats: 27 from R 325.00
https://www.greyhound.co.za/booking-process-continued/#
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.2 page 233 continued ...
Unit 12.3
2.
a) Which would be the most suitable bus to take to
Johannesburg? Give a reason for your answer.
b) Which would be the most suitable bus to take back to
Durban? Give a reason for your answer.
c) How much would Mpho pay for the return journey?
3. How should Mpho travel to Johannesburg for her
interview? Give a reason for your answer.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.2 page 233 continued ...
Unit 12.3
1. The BritAir flight DUR 06:30 – 07:35 JNB at R566 is the
cheapest flight to Johannesburg. Mpho will have enough
time to get to the meeting.
She can only get to the airport at 15:30, so the earliest
flight she can take to Durban is 16:30. The Kul-air flight
JNB 16:55 – 18:00 DUR at R572 will suit her needs.
Mpho would pay R1 138 for the return trip.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.2 page 233 continued ...
Unit 12.3
2. a) Your answer could be different. As long as you provide a
sensible reason, your answer would also be acceptable.
• If she wanted to save money on accommodation, she
could choose Route Durban - Jhb/Pta Via Swb **. She
would travel overnight and arrive on the morning of the
interview.
• If she wanted to look fresh and relaxed for the interview,
she should choose Route Pta/ Jhb - Durban - Jhb/ Pta
(Via Howick)***. She would arrive in Johannesburg on
the day before the interview.
• I think she should choose Route Pta/ Jhb - Durban - Jhb/
Pta (Via Howick)*** and sleep in Johannesburg before
the interview.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.2 page 233 continued ...
Unit 12.3
2. b) Route Pta/ Jhb - Durban - Jhb/ Pta (Via Howick)*** and
Route Pta/ Jnb - Dbn - Jnb/ Pta Via Pnt * would both suit
her. She would arrive home on the same afternoon. Route
Pta/ Jnb - Dbn - Jnb/ Pta Via Pnt * is cheaper.
c) R360 + R250 = R610,00
3. She should go by plane. If she chose to go by bus, she would
have a longer journey and would have to pay for
accommodation in Johannesburg. This would increase the
cost of the journey.
Some tariff tables group the prices for travelling in zones.
The more zones you travel through, the more you pay.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Travel tariff tables
Unit 12.3
On this tariff table, zoning is based on distance from Cape Town station.
http://www.metrorail.co.za/Communication/fares/Western-Cape-Flyer.png
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Travel tariff tables
Unit 12.3
Refer to the tariff table:
• Stations in the 1–10 zone are all 1–10 km from Cape Town station.
• You pay the same price to a station 12 km away from Cape Town or
a station 19 km away, because they are both in the zone 11–19.
• It would cost R17,00 for a return trip from Nolungile to Cape Town
in the Metro coach of the train.
• It would cost R25 for the same journey if the person travelled in the
MetroPlus coach.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Exercise 12.3
Unit 12.3
Complete Exercise 12.3 on page 236 of your Student’s Book
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Drawing and interpreting graphs
Unit 12.4
• We can compare two
different situations using
two graphs on the same set
of axes.
• At the point of intersection
of two graphs their values
are equal.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.3 page 239
Unit 12.4
• The graph compares income and
expenditure using two straight line
graphs on the same set of axes.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.3 page 239
Unit 12.4
• The expenditure graph shows how
the business expenditure
increased as more units were
produced.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.3 page 239
Unit 12.4
• The sales graph shows how the
business income increased as more
units were sold.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.3 page 239
Unit 12.4
• The expenditure graph cuts the
vertical axis at approximately
(0; 1 750).
• The company spent R1 750 before
any units were produced.
• The sales graph cuts the vertical
axis at (0; 0). This means that there
is no income when no units are
sold.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.3 page 239
Unit 12.4
• The point of intersection marks
the point at which the company
earned exactly the amount it had
spent on production.
• This is called the break-even point.
At the break-even point, the
business does not make a profit,
but it does cover all costs.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.4 page 239
Unit 12.4
We can use graphs to compare tariff-based costs. The table
shows different tariffs for travelling by bus in a city:
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.4 page 239
Unit 12.4
1. How much does it cost for a return fare, paid in cash, to a
destination in Stage 1?
2. Calculate the cost of a return trip to the same
destination 6 days of the week if you pay the cash fare
every time.
3. What would you pay for a 12-trip weekly card?
4. On the same set of axes, draw the graph showing the
two scenarios for 6 days.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.4 page 239
Unit 12.4
5. Use your graph to answer the following questions:
a) Show by calculation that it costs R69,60 for 4 return
trips.
b) Explain why your graph showing cash fare, is a dotted
line.
c) Which is the cheaper option if you do two return
trips?
d) After how many days does it become cheaper to buy
a 12-trip weekly? Explain.
e) What feature on the graph indicates this?
f) Why is the 12-trip weekly graph horizontal?
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.4 page 239
Unit 12.4
1. R8,70 × 2 = R17,40
2. R17,40 × 6 = R104,40
3. R69,20
4.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.4 page 239
Unit 12.4
5.
a) R17,40 × 4 = R69,60
b) Each value is discrete. There is no fare between
two points.
c) The cash fare
d) After 3 days. The total cost for a 12-trip weekly
card is equal to or less than the cash fare on day 4
or more.
e) The point of intersection lies before the 4 day
mark.
f) There is one cost that covers all 12 trips.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Exercise 12.4
Unit 12.4
Complete Exercise 12.4 on page 241 of your Student’s Book
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Municipal tariffs
Unit 12.5
• Municipalities use a tariff based costing system.
• One price or tariff covers each band or range of usage.
• Electricity is priced within bands. The unit of measurement is kilowatt
hour (kWh).
• The more electricity you use, the more you are charged per kWh.
• Water is also priced within bands. Water is measured in kilolitres (kℓ).
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.5 page 242
Unit 12.5
Study this example of electricity tariff bands:
1.
a) How much would you pay per kWh if you used 540
kWh of electricity?
b) Calculate the cost of 540 kWh of electricity. Round
off your answer to the nearest cent.
2. Show that if you used 650 kWh of electricity, you would
pay approximately R700.
3. Calculate the cost of using 800 kWh of electricity.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Example 12.5 page 242 continued ...
Unit 12.5
1. a) You would pay R1,0339 per kWh.
b) 540 kWh × R1,0339 = RR558,31.
2. Cost for first 599 kWh: 599 kWh × R1,0339 = R619,3061
Cost for (650 – 599) kWh: 51 kWh × R1,7574 = R89,6274
Total cost = R619,3061 + R89,6274
= R708,9335 ≈ R708,93
3. (599 kWh × R1,0339) + (100 kWh × R1,7574)
+ (101 kWh × R4,9313)
= R619,3061 + R175,74 + R498,0613
= R1 293,1074 ≈ R1 293,11
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Exercise 12.5
Unit 12.5
Complete Exercise 12.5 on page 243 of your Student’s Book
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Module assessment
Module 12
Complete Module assessment on page 246 of your Student’s Book
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
TERMS AND CONDITIONS
This PowerPoint Presentation has been developed by Macmillan Education South
Africa (Pty) Ltd.
All texts, images, videos, animations, audio and vector simulations contained in the
slides are property of Macmillan South Africa. Reproducing, reselling and
redistributing this material without the written permission of Macmillan South Africa
is prohibited.
Lecturers are granted permission to: (i) modify the slides by adding and removing
content; (ii) print copies of the presentation; and (iii) download and save the slides to
a computer or local server.
Nothing in this copyright notice constitutes permission to assert or imply that your
use of the materials is sponsored or endorsed by Macmillan South Africa.
Downloaded from hlayiso.com
Maths Lit NQF Level 3
Study this subject
Notes, quizzes and topic questions for this subject.
Recommended for this subject
More papers and memos for this grade and subject.

















