Study & Master
Support Pack 2 | Grade 11
CAPS
Mathematical
Literacy
Exemplar examination:
November (Paper 2)
This revision pack for Mathematical Literacy Grade 11 provides
support for learners revising the most important concepts and
principles covered in the CAPS curriculum, by providing
practice exams. This revision pack includes a sample
November examination (Paper 2).
You have permission to print or photocopy this document,
and to distribute it electronically via email or WhatsApp.
For more information on our Study & Master CAPS-approved
textbooks and valuable resource material, visit
www.cambridge.org
Brighter Thinking | Better Learning
Skip to contentStudy guide 
_watermark--e7865fd3-d528-472d-a551-0585ea50cee1/v1-a2afd0515b0210a580c1/card.webp)
_watermark--6d3d1a99-ee4e-4b35-9dfc-765595836d35/v1-176dbe300bc24abbbfc8/card.webp)









View all





Maths Lit Practice exam November Paper 2 Gr11
Grade 11 Mathematical Literacy study guide, 8 pages. Read online or get the free PDF download.
Publisher: Study & Master
Mathematical Literacy · Grade 11. Study guide, 8 pages. Read online or download the PDF.
- Subject
- Mathematical Literacy
- Grade
- Grade 11
- Document type
- Study guide
- Publisher
- Study & Master
- Curriculum
- CAPS
- Pages
- 8
- File size
- 264.3 KB
Loading document…
Loading document…
1 of 8
Document textSearch extracted text and jump to a page.
Grade 11 NOVEMBER Time: 2,5 hours
Paper 2 EXAMINATION Marks: 100
Question 1
1. A group of colleagues in a company want to organise a car pool so that they can
travel together to help reduce traffic congestion. The estimated cost per person
is shown in the graph.
Estimated monthly travel costs
270
260
250
240
230
220
210
200
190
180
170
160
Cost per person (R)
150
140
130
120
110
100
90
80
70
60
50
40
30
20
10
0
0 1 2 3 4 5 6
Number of people per car
a) What is the monthly transport cost if there is one person in the car? (1)
b) How much would each person pay per month if there were two people
in the car? (1)
c) If each person has to pay R50 per month, how many people travel in
the car? (1)
d) Explain what happens to the travelling cost per person if the number
of people in the car increases. (2)
2. Kim, Thato and Joe work together in an office block. They decide to travel to
work together in Kim’s car.
The following map shows part of the town where the three colleagues live and
work. The scale of the map is 1 : 20 000.
1
Bumba Avenue Second Avenue First Avenue
Kim’s Joe’s
house house Sports field
Police Station
Main Road
Municipality
Office block
Bumba Avenue Second Avenue First Avenue
Manu’s
house
Thato’s
house Zwemba Drive
Adapted from: North, M (2006) Mathematical Literacy
a) Describe the shortest route that Kim can take to pick up Thato and Joe on
the way to work. (3)
b) Kim, Thato and Joe go to the sports field after work to train for the
company relay. If the dimensions of the sports field on the map
are 21 mm by 35 mm, determine the dimensions of the sports field
in metres. (4)
3. Kim parks the car in a parking garage at the office block. The table shows the
cost for parking in a given time period.
Parking tariffs
Number of hours Cost
0 to 1 hours Free
1 to 3 hours R4,00
3 to 5 hours R6,00
5 to 7 hours R8,00
7 to 9 hours R10,00
More that 9 hours R12,00
Saturdays before 13:00 R5,00
Sundays and public holidays Free
a) On Monday, Kim arrives at the parking garage at 07:50 and leaves at
17:15. How much does she pay for parking? (2)
2
b) On Tuesday, Kim arrives at 08:01 and leaves at 08:45 for a meeting.
She returns to work at 12:15 and leaves again at 17:30. How much
does she pay in total for parking on Tuesday? (2)
c) On Wednesday, Kim parks in the parking garage. She is charged R8,00
for parking between 08:45 and 13:25. Use the table of parking tariffs to
determine if this is correct. Show all your calculations and give a reason
for your answer. (3)
[19]
Question 2
Mrs Madondo has a diploma in small business management. She owns a take-away
shop. The shop has two rooms: a kitchen at the back and a room at the front where
customers are served. The dimensions of the two rooms are shown on the diagram.
4m
3m Kitchen
Door
Front of
5m shop
Front door
1. Eight years ago, Mrs Madondo inherited R120 000. She invested this money in
a bank for eight years at 9% compounded annually. She used this investment to
set up her take-away shop.
Use the formula, A = P(1 + i)n to calculate the amount of money she had
accumulated by the end of eight years. (4)
2. Mrs Madondo decided to paint the inside walls of the customer area of the
shop, but not the kitchen. The walls of the shop are 3 m high.
a) The area of the front door is 9 m2. The dimensions of the door leading
to the kitchen are 0,8 m by 2,04 m. Calculate the inside surface area
of the walls that will be painted. (5)
b) One 5 ℓ tin of paint will cover an area of 36 m2. How many 5 ℓ tins of
paint must Mrs Madondo buy so that two coats can be painted on the
walls in the customer area of the shop? (4)
c) Mrs Madondo also wants to tile the floor. The tiles and the labour to
lay the tiles cost R32,50 per square metre (m2).
i) Determine the cost of tiling the floor of the kitchen. (3)
ii) Determine the total cost of tiling the floor of both the kitchen and
the front of the shop (customer area) (4)
3
3. Mrs Madondo wants to paste a strip of decoration around the door leading to
the kitchen. This decoration must be 10 cm away from the door frame. How
many metres of decoration must she buy? (4)
10 cm
0,8 m Decoration around
the door
2,04 m
10 cm
Door
4. Mrs Madondo cooks rice in a large cylindrical pot. The pot is 32 cm deep and it
has a diameter of 50 cm.
50 cm
32 cm
a) How many litres of water can the pot hold?
Use the formula, V = πr 2h with 3,14 as π and 1 cm3 = 1 ml. (4)
b) When cooking rice, 625 ml water is needed for each cup of rice
(1 cup of rice = 250 ml). The pot should be filled to a maximum
of _4 of its depth so that it does not boil over. What is the maximum
3
number of cups of rice Mrs Madondo can cook in the pot? Give your
answer in full cups. (6)
[34]
Question 3
Mr Van Niekerk teaches two Grade 11 Mathematical Literacy classes with
30 learners in each class. He gave the two classes the same test. The marks out
of 100 for the two classes are given in the tables.
Marks for Grade 11A (out of 100)
18 25 31 36 44 44 44 46 49 50 51 51 55 56 58
58 59 61 63 65 65 67 67 69 75 80 82 82 87 92
Marks for Grade 11B (out of 100)
11 26 30 30 30 33 35 36 39 41 41 41 45 58 59
60 60 61 62 64 66 67 69 70 72 75 79 80 85 98
4
1. Mr Van Niekerk wanted to compare the marks for the two classes to find which
class performed better in the test.
a) Calculate the median marks for each class. (4)
b) Calculate the mean mark for each class, rounded off to one
decimal place. (4)
c) Which class has a smaller range of marks? (3)
d) Calculate the percentage of learners in each class who scored a mark
of 50 or below. (4)
e) Use your calculations in questions 1a– d and work out which
class performed better in this test. Give reasons for your answer. (3)
2. What is the probability of the following?
a) A learner chosen at random from Grade 11A will score a mark of 44
(write this answer as a decimal number). (3)
b) A learner chosen at random from Grade 11A will score a mark
below 99. (2)
c) A learner chosen at random from Grade 11B will score a mark
above 99. (2)
3. If the marks of the two classes are combined, what is the probability that
a learner chosen at random will score a mark of 60? Write your answer as
a percentage. (4)
[29]
Question 4
Rafique is a sales representative who sells bedding and curtains to shops. Every
month he makes many business calls on his cellphone. He needs to upgrade his
cellphone contract and he has to choose between two options – a business contract
or the pay-as-you-use option. With the business contract, he would pay a monthly
subscription fee of R190 and R1,50 for each peak-call minute. This can also be
called a prepaid contract. With the pay-as-you-use option, he would not pay a
monthly subscription, but he would pay R2,50 for each peak-call minute.
Business contract Pay-as-you-use
Free minutes None None
Monthly subscription R190 per month None
Call rates R1,50 per minute (or R2,50 per minute (or
part thereof) part thereof)
1. Explain why the equation C = 190 + 1,50t represents the total monthly
cost (C ) in rand for calls made using the business contract for a given
period of time (t) in minutes. (2)
2. Write down an equation in the form: C = … to represent Rafique’s total
monthly cost (C ) in rand for calls using the prepaid option for a given
amount of time (t) in minutes. (2)
3. Calculate the cost of Rafique’s calls on the prepaid option if the total for
these calls is 72 minutes and 12 seconds. (3)
5
4. The table lists the costs (R) of the two cellphone options. Use the table to
draw two graphs on the set of axes provided in Annexure A on page 175.
Label the two graphs clearly. (5)
Number of minutes 0 50 100 150 200 250
Business contract (A) 190 265 340 415 490 565
Pay-as-you-use (B) 0 125 250 375 500 625
5. Use your graphs to answer the following questions.
a) What is the cost in rand at the break-even point? (2)
b) After how many calls will it be cheaper for Rafique to have a contract
than to use the pre-paid option? (2)
6. Rafique and his colleague, Melokuhle, draw graphs to illustrate their sales in
2016, 2017 and 2018. Which sales representative achieved better sales over
these three years? Give a reason for your answer. (2)
Rafique’s total sales in 2016, Melokuhle's total sales in 2016,
2017 and 2018 2017 and 2018
6 5
Profit ((R) thousands) Profit ((R) thousands)
5 4
4 3
3 2
2 1
1 0
2016 2017 2018 2016 2017 2018
Year Year
[18]
6
Annexure A
Question 4: 4
Cost of cellphone calls
630
620
610
600
590
580
570
560
550
540
530
520
510
500
490
480
470
460
450
440
430
420
410
400
390
380
370
360
350
340
330
Cost (R)
320
310
300
290
280
270
260
250
240
230
220
210
200
190
180
170
160
150
140
130
120
110
100
90
80
70
60
50
40
30
20
10
0
0 50 100 150 200 250 300
Time (minutes)
7
Study this subject
Notes, quizzes and topic questions for Grade 11 Mathematical Literacy.
- Grade 11 Mathematical Literacy notes
CAPS revision notes with worked examples.
- Mathematical Literacy questions by topic
Past exam questions sorted by CAPS topic, with memos where available.
- Grade 11 Mathematical Literacy quizzes
Short topic quizzes with instant feedback.
- All Grade 11 Mathematical Literacy past papers
Past papers by year, with memos where available.
- Grade 11 Study guides
More Mathematical Literacy and other subjects in this collection.
Recommended for this subject
More papers and memos for this grade and subject.

Annual teaching plan
Gr 11 Maths Lit ATP 2023 24
_watermark--e7865fd3-d528-472d-a551-0585ea50cee1/v1-a2afd0515b0210a580c1/card.webp)
Addendum
Mathematical Literacy Grade 11 2025 Addendum (Afr)
_watermark--6d3d1a99-ee4e-4b35-9dfc-765595836d35/v1-176dbe300bc24abbbfc8/card.webp)
Addendum
Mathematical Literacy Grade 11 P2 2025 Addendum (Eng)

Memorandum
Mathematical Literacy Grade 11 P2 Eastern Cape November 2025 Memo

Question paper
Mathematical Literacy Grade 11 P1 Free State June 2025 QP

Question paper and memo
Mathematical Literacy Grade 11 P1 Gauteng June 2025 Paper & Memo
Related documents

Memorandum
Mathematical Literacy Grade 11 P1 Eastern Cape November 2024 Memo

Question paper
Mathematical Literacy Grade 11 P2 Eastern Cape November 2024 QP

Question paper
Mathematical Literacy Grade 11 P2 North West June 2024 QP (Afr)

Question paper
Mathematical Literacy Grade 11 P2 North West November 2024 QP

Memorandum
Mathematical Literacy Grade 11 P1 Eastern Cape November 2023 Memo

Memorandum
Mathematical Literacy Grade 11 P2 Eastern Cape November 2023 Memo
More from Grade 11 Mathematical Literacy

Memorandum
Mathematical Literacy Grade 11 P2 Eastern Cape November 2023 Memo

Question paper
Mathematical Literacy Grade 11 P1 Eastern Cape November 2023 QP

Question paper
Mathematical Literacy Grade 11 P2 Eastern Cape November 2023 QP

Memorandum
Mathematical Literacy Grade 11 P1 Eastern Cape November 2022 Memo

Memorandum
Mathematical Literacy Grade 11 P1 Eastern Cape November 2022 Memo

Memorandum